Beton Santrali Nedir?

Çimento, su, kum, çakıl, kırılmış taş ve agrega gibi hazır beton bileşenlerinin stoklanıp, belirli miktarlarda karıştırılarak, hazır beton üretiminin gerçekleştirildiği ve transmikserlere dolumun yapıldığı tesislere “beton santrali ” denilmektedir.

Beton santralleri, betonu oluşturan malzemeleri karıştıran, miktarlarını kontrol eden ve taşıyan; mekanik, elektronik, pnömatik ve hidrolik sistemler ve ekipmanlardan oluşmaktadır. Beton santralini oluşturan bu ekipmanlar arasında; Agrega bunkeri, agrega tartı bandı, mikser besleme bandı, agrega kovası, çimento siloları, çimento helezon, beton mikseri ve otomasyon sistemi yer almaktadır.

Piyasada birçok tipte beton santrali yer almaktadır.

  • Bunların arasında büyük projelerde uzun seneler boyunca kullanılmak üzere Sabit Beton Santrali,
  • Proje kısa süreli ise ve proje bitiminde santralin farklı yere taşınması gereken durumlarda Mobil Beton Santrali,
  • Taşıma maliyetinin önemli olduğu uzak projeler için Kompakt Beton Santrali
  • Yatırım maliyetinin ve üretimin düşük olması gereken projelerde de Beton Santrali tercih edilmektedir.

Sabit Beton Santrali Nedir?

Sabit Beton santralleri, kum, çimento, taş gibi bileşenleri su ile birleştirilip, karıştırılma işleminin hemen peşinden beton imalatı sağlayan santrallerdir. Beton santralleri, imalatı gerçekleştirilen betonun transmikserlere doldurulması için de gereklidir.

Beton santralleri, beton imalatını gerçekleştiren ve malzemelerinin karışımlarını yapan sistemlerden oluşmaktadır. Sabit Beton Santrali’ni oluşturan ekipmanlar, genel olarak çimento siloları, agrega kovası, beton çırpıcısı, besleme bandı, çırpıcı, agrega bunkeri ve agrega tartı bandıdır.

Mobil Beton Santrali

Mobil beton santralleri tüm aksamları ana şase üzerine yerleşecek şekilde tasarlandığı için tek bir çekici ile taşınabilmektedir. Opsiyonel olarak geri besleme ünitesi kullanılabilir.

İnşaat alanlarının koşullarına göre istenilen yere beton santralleri yerleştirilebilir. Yerleşim tasarımları Skymix tarafından titizlikle, her türlü faktör düşünülerek ve şantiye ekonomisi ön planda bulundurularak minimum işletme maliyetlerinde yapılmaktadır.

Hazır beton üreticilerinin ve inşaat firmalarının proje bazlı beton üretiminde tercih ettiği son teknolojinin ve kapsamlı ARGE çalışmalarının ürünü olan Skymix Mobil Beton Santralleri; taşınabilirliği, hızlı kurulum ve küçük alanlarda kullanım kolaylığı, yüksek performans ve kalitesi ile bir adım öndedir.

Mobil Beton Santralleri ile ilgili 15 m3, 35 m3, 60 m3, 100 m3 ve 120 m3 özelliklerinde santraller bulunmaktadır.